indo-logo
خانه/وبلاگ/
المان‌های ایرانی در طراحی مانتو فرم

المان‌های ایرانی در طراحی مانتو فرم

 المان‌های ایرانی در طراحی مانتو فرم
تعداد بازدید :94
تعداد دیدگاه :0
آخرین به روز رسانی :۱۴۰۳/۱/۵, ۱۶:۰۴

به نظر می‌رسد که مد یک مفهوم مدرن است. اما آنچه تاریخ نشان می‌دهد، به دوران باستان بازمی‌گردد. اگر بگوییم که هر تکه لباس، داستانی را روایت می‌کند، اشتباه نکرده‌ایم. لباس پوشیدن هیچگاه وسیله‌ای نبوده است که فقط بدن را بپوشاند و همواره ایده‌ای را در مورد شخصی که آن را می‌پوشد، نشان داده است. اینکه آن شخص کیست؟ از کجا آمده است و چه کاری انجام می‌دهد؟

در ایران نیز مانند هر جای دیگر دنیا، لباس همیشه نقش ویژه‌ای داشته است. در سرزمینی بسیار گسترده که بیش از پنج هزار سال در آن زندگی می‌کنند، لباس برای رسیدن به آنچه که در حال حاضر است، مسیری طولانی را طی کرده و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این مقاله از ایندو فرم، شماری از المان‌های ایرانی که در طراحی مانتو فرم و یونیفرم اداری از آن‌ها استفاده می‌شود را بررسی می‌کنیم.

 

تولید کننده مانتو فرم

 

مانتو فرم و طرح‌های سنتی ایرانی

امروزه طرح‌های لباس‌های ایران باستان را به شکلی پیشرفته می‌توان در مانتوها و لباس‌های مختلف پیدا کرد و بسته به موقعیت اجتماعی، آب و هوای منطقه و فصل، می‌توان در یک مانتوی فرم ایرانی، از طرح‌های مختلفی از دوره‌های گذشته ایران استفاده کرد. فلسفه‌ای که در لباس‌های ایرانی امروز به کار رفته است، علاوه بر کاربردی بودن، نقش زیبایی شناختی نیز دارد. اگرچه لباس‌های سنتی ایرانی در مناطق شهری پوشیده نمی‌شود، اما با چاپ نقوش فرهنگ‌های مختلف روی مانتو، می‌توان فرهنگ قومیت‌های مختلف را به شهرها هم وارد کرد.

ایران به عنوان یک جامعه چند قومی و چند فرهنگی، دارای جمعیت متنوعی است که در مناطق مختلف ایران از شمال به جنوب و از شرق به غرب پراکنده شده‌اند. حتی اگر اکثریت آن‌ها فارس باشند، اقوام مختلفی با زبان، سنت و لباس خاص خود در این کشور وجود دارند. به دلیل تنوع قومیت ایرانی، مردان و زنان ایرانی از طرح‌های گلدوزی شده و نقوش رنگارنگ استفاده می‌کنند که می‌توان از این الگوها روی مانتو‌های فرم هم بهره برد و طیف گسترده‌ای از لباس‌های متعلق به شهرها یا فرهنگ‌های مختلف را روی مانتو ها مشاهده کرد تا میراث باشکوه ایرانی را نشان دهد و یک زیبایی عجیب و غریب را به روح شما هدیه دهد.

لباس، از دوران باستان تا کنون، در سبک زندگی معاصر یک مسئله حیاتی بوده است. لازم به ذکر است که اعتقادات مذهبی، تاثیرات بسیار مهمی در انتخاب طرح روی مانتو می‌تواند داشته باشد. یک مانتو با طرح و نقش سنتی، بازتاب خوبی از تاریخ و فرهنگ ایران است که خوشبختانه امروزه در بین اخلاقیات و سلیقه‌های مختلف محبوب شده است. امروزه مانتوهای فرم متنوعی با نقوش سنتی طراحی می‌شود که بسیاری از زنان شهری ایرانی دوستدار مد، مشتاق هستند که از آن‌ها استفاده کنند.

 

مانتو فرم

 

استفاده از طرح های گلدوزی شده با نقوش ایرانی، در طراحی مانتو فرم

ممکن است گلدوزی، در مقایسه با پیراهن‌های چاپ دیجیتال که به صورت انبوه تولید می‌شود، کمی قدیمی به نظر برسد. اما هنوز هم یک انتخاب بسیار محبوب برای مانتوهای فرم محسوب می‌شود. شرکت‌های زیادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند مانتوهای گلدوزی شده و نشات گرفته از هنر‌های ایرانی را برای لباس پرسنل خود انتخاب کنند.

باید گفت که دلایل زیادی برای این امر وجود دارد که ما در اینجا به برخی از موارد موجود خواهیم پرداخت. اگر به دنبال یک مانتو فرم برای مارک تجاری خود هستید، یک مانتو گلدوزی شده می‌تواند یکی از ملاحظات شما باشد. دلایل زیادی برای انتخاب یک طرح گلدوزی به جای چاپ دیجیتال موجود است. به عنوان مثال:

برای ماندگاری ساخته شده است: طرح‌های گلدوزی شده، کیفیت خود را برای چندین سال و بیش از چندین بار شستشو حفظ می‌کنند. لباس‌های گلدوزی شده سفارشی، این توانایی را دارند که یک عمر برای شما کار کنند. مطمئناً اگر فقط به یک لباس یکبارمصرف احتیاج دارید، این مورد اصلا برای شما مهم نیست. اما برای مشاغل مستقر، سرمایه‌گذاری خوبی است.

انعطاف پذیری پارچه‌ها: اگر می‌خواهید پارچه‌هایی مانند پشم را برای مانتو پرسنلی خود انتخاب کنید، ممکن است یک پارچه گلدوزی شده با طرح و نقوش ایرانی برای شما مناسب باشد. گلدوزی روی پشم که یک پارچه ضخیم است، بهتر عمل می‌کند. به عنوان مثال، یک مانتو با جنس بسیار نازک، دوخت‌ها را به خوبی نگه نمی‌دارد.

ظاهر زیبا: مانتوهای گلدوزی شده، دارای سطح خاصی از کلاس و حرفه‌ای بودن هستند و ظاهر و استایل شیکی به شما می‌دهند.

انتخاب سبک نامحدود: به لطف فن آوری مدرن، اکنون گلدوزی در رنگ‌های تقریباً بی حد و حصری وجود دارد و سبک های کاملاً منحصر به فردی را امکان پذیر می‌کند.

لمس حرفه‌ای: اگر برای شما مهم است که مانتوهایی که برای پرسنل خود استفاده می‌کنید حرفه‌ای به نظر برسند و پیام صحیحی را به مخاطبان انتقال دهند، باید طرحی که روی این مانتو قرار می‌گیرد، از کیفیت خوبی برخوردار باشد. یک طرح گلدوزی، آن لمس اضافی را به شما می‌دهد که با چاپ به دست نمی‌آید. در صورت انتخاب یک طرح گلدوزی، با ظاهری لوکس‌تر، پیام درست را با مانتو فرم خود ارسال می‌کنید.

کیفیت مناسب: با گلدوزی آرم یا پیام شرکت خود بر روی مانتو فرم پرسنل، اطمینان حاصل می‌کنید که بالاترین کیفیت را برای طراحی خود ارائه می‌دهید. طرح‌های چاپی احتمالاً پس از یک مقدار سایش ترک خورده و پوسته پوسته می شوند. اما می توانید اطمینان داشته باشید که طرح گلدوزی شما دست نخورده باقی خواهد ماند. بسیاری از برندهای رده بالا، علامت‌های خود را روی لباس‌های خود گلدوزی می‌کنند. آرم گلدوزی شده، بسیار با کیفیت و لوکس است و می‌تواند احساس درستی به کسانی که مانتوفرم شما را می بینند القا کند.

برند خود را تبلیغ کنید: شما فرصت این را دارید که در کنار گلدوزی نقوش ایرانی، تقریباً هر چیزی را روی مانتو فرم پرسنل گلدوزی کنید و با گلدوزی آرم و نام شرکت بر روی لباس، مارک خود را متمایز کنید. با بستن مانتوهای فرم خود، با نام تجاری خود، می توانید نقطه کانونی ایجاد کنید که قابل شناسایی و حرفه‌ای باشد.

به طور کلی، گلدوزی طرح های ایرانی روی مانتوفرم، امروزه به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها تبدیل شده است. استفاده از گلدوزی به جای چاپ، مزایای زیادی دارد و با ماشین آلات گلدوزی صنعتی، می‌تواند کیفیت را در مقیاس وسیع به شما هدیه دهد.

 

مانتو اداری

 

استفاده از طرح و نقوش کاشی روی مانتو فرم

شکل‌های گرد و الگوی پیچیده کاشی و سرامیک، می‌تواند همان برداشت ناهموار را در پارچه یک مانتوی ایجاد کند. رنگ سیاه همیشه کلاسیک‌ترین و در عین حال مدرنترین رنگ بوده است. هیچ رنگی به اندازه سیاه و سفید نمی تواند بدون زحمت شیک به نظر برسد. یک مانتوی خاص با جزئیات خاکستری و نوارهای افقی، یک احساس زیبا که در یک کاشی چینی بسیار صیقلی که شبیه چوب‌های متحجر است را انعکاس می‌دهد و الگوی آن توهم حرکت را ایجاد می‌کند و دقیقا می‌تواند مانند یک کاشی کاملاً شگفت آور به نظر برسد.

بسیاری از هنرمندان و طراحان لباس، از هزاره‌ها الهام گرفته‌اند و از طریق ادغام هنر در دنیای مد و طراحی داخلی، می‌توانند بهترین علاقه خود را به مناطق دیگر از منظر هنری، از جمله کاشی ارائه دهند.

 

مانتو شلوار اداری

یونیفرم اداری

 

استفاده از الفبای معماری ایرانی در مانتو فرم

در طول تاریخ، مد و معماری از نظر فرم و شکل ظاهری، یکدیگر را تکرار کرده‌اند. کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد که آن‌ها نه تنها کارکرد اولیه خود، یعنی تامین سرپناه و محافظت از انسان را دارند، بلکه مهارت‌هایی را در ایجاد فضا و حجم، فراتر از صفحات و مواد دو بعدی نشان می‌دهند. در سال‌های اخیر، رابطه بین طراحی لباس و معماری ایرانی، قابل توجه‌تر شده است و ابزارها و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مرزهای طراحی هر یک را تغییر داده‌اند.

الفبای معماری مد از یک طرف و از طرف دیگر ایده‌ها و روش‌های مد مورد استفاده در معماری و همچنین تجربه موضوعات مشابه در هر دو حوزه، از ویژگی‌های این هنرها است. بهره برداری از چنین نکات مشترکی در بین دو حوزه، ایده‌های متعارف و مفاهیم از پیش تعریف شده طراحی را به چالش می‌کشد و راه حل‌ها و تجربیات جدیدی را برای طراحان مانتو ارائه می‌دهد. به طور کلی باید گفت، معماری نقش موثری در شکل دادن به مد و نگرش به طراحی لباس دارد.

امروزه در طراحی یک مانتو فرم می‌توان، از همه منابع از دنیای طبیعی گرفته تا هنرهای زیبا الهام گرفت. معماری فضاهایی را در اختیار ما قرار می‌دهد که در آن زندگی می‌کنیم و در آن کار می‌کنیم. مد هم ساخته شده است تا به ما هنر پوشیدنی دهد. طراحانی که از سبک‌های معماری ایرانی برای مانتو فرم استفاده می‌کنند، فرم پوشیدنی را به همان روشی می‌سازند که معماران از بتن، سیمان و شیشه برای ساخت سازه‌های خود استفاده می‌کنند.

در روزگار فعلی طراحان مد، از ادغام عناصر معماری در طراحی لباس‌های خود استفاده می‌کنند. علائم برجسته مد که از معماری الهام گرفته شده است، شامل نسبت‌های اغراق‌آمیز و زاویه‌های منحنی و توجه خاص به ساخت و شکل‌ها است. برای ایجاد جلوه‌های سه بعدی و معماری، پارچه‌ها اغلب از طریق چین، تاشو و لایه بندی به منظور ایجاد جلوه نهایی دستکاری می‌شوند. هر طراحی، الهام معماری خود را برای پاسخگویی به سبک فردی خود تفسیر می‌کند. از فضای داخلی مسجد گرفته تا آسمان خراش‌ها و برج های پیشرفته، طراحان مد اغلب از معماری الهام می‌گیرند. به طور کلی، معماری و مد، اشتراکات زیادی دارند. آن‌ها همان فرهنگ را منعکس می‌کنند و زیبایی ظاهری را بالا می‌برند.

 

 تغییرات جهانی لباس در ایران، تقریباً همزمان با شروع حرکت سایر نقاط جهان به سمت احساس یکپارچه‌تری از مد و لباس صورت گرفت. در طول سالیان دراز، سبک ‌لباس فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته و با تغییرات عظیم زیادی روبرو شده است. با این حال، روند‌های دنیایی و سبک‌های ابتکاری، هرگز از ایران خارج نشدند. سبک های محلی و سنتی لباس پوشیدن همیشه زنده بوده با روندهای دنیای ترکیب شده و سبک منحصر به فردی را ایجاد کرده است که فقط می‌توان آن را در ایران دید و تجربه کرد.


Instagram

مطالب مرتبط

loading